Çeyizde Hangi Taraf Ne Alır?

Çeyiz Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Evlilik sürecinin her kültürde, her yörede aynı şekilde ilerlediğini söylemek mümkün değil. Farklılıklar sadece ülkeler arası değil, aynı ülkenin farklı bölgeleri arasında da görülmekte. Hatta günümüzde modern yaklaşımlarla aileden aileye bile uygulamalar farklılaşıyor.

Çeyiz hazırlıklarını geleneksel ve modern olmak üzere ikiye ayırmak gerek, zira nelerin kimler tarafından nasıl yapılacağı buna göre de değişebiliyor. Geleneksel çeyiz hazırlığında hangi tarafın ne yapacağı daha kesin sınırlar içinde belliyken, günümüzün modern yaklaşımlarında katı kurallar göremiyoruz.

Bizim kültürümüzdeki geleneksel haliyle çeyiz, iki farklı eşya grubundan meydana gelmekte. Bunlardan ilki, ev tekstil ürünleri, Çeyizlik Gecelik Sabalık Takımları, küçük mutfak araçları gibi ürünlerden oluşan gruptur. Çeyizi oluşturan bir diğer grup, mobilya ve beyaz eşya gibi hem maliyet hem de ebat olarak daha büyük eşyaları içerir.

Modern çeyiz hazırlığında bahsi geçen tüm ürünler, ikisi de çalışan çiftler tarafından, ailelere yük olmadan beraber temin edilebiliyor. Bunun yanı sıra, eşya temininde masraf paylaşımı çiftler ve aileleri arasında kendilerini uygun bir anlaşmayla yapılabilmekte.

Geleneksel çeyiz hazırlığında da yöreden yöreye uygulama değişse de, yaygın uygulamayı incelemek, fikir vermesi açısından yeterli olacaktır.

Kız Tarafının Alması Gerekenler

Ev tekstil ürünleri, gecelik/ sabahlık takımları, küçük mutfak araç gereçleri gibi eşyaların temini yaygın uygulamada kız tarafına aittir. Bu çeyizlik eşya grubunda ayrıca damat için iç çamaşırı, ayakkabı, terlik, gömlek gibi ürünler de yer alabilmekte.

Eski dönemlerde çalışma hayatında sadece erkekler yer aldığından evi kurmakla yükümlü taraf da erkek tarafıydı. Bu gruptaki yükte ve pahada hafif eşyaların gelinin ailesi tarafından temin edilmesi, gelinin ev kurma sürecine katkı sağlaması olarak değerlendirilebilir.

Geleneksel evlilik sürecinde ayrıca, nişan organizasyonunun düzenlenmesi de kız tarafına aittir.

Erkek Tarafının Alması Gerekenler

Yükte ve pahada ağır mobilya ve beyaz eşya gibi ürünlerin temini ise erkek tarafına aittir.

Sosyal hayattaki değişimler, bu tür eşyaların temininde uygulamayı büyük ölçüde değiştirdi. Eskiden erkeğin ailesi tarafından satın alınan bu eşyalar günümüzde, eşit maddi güçteki çiftlerin sahip olduğu ortak bütçe ile de temin edilebiliyor.

Çeyize Yakışır Ürünler Burada!

Çeyiz sandığının olmazsa olmazı çeyizlik gecelik ve sabahlıklar Artış koleksiyonlarında sizi bekliyor. Çeyizlik ürünlere online mağazamızdan ulaşabilir, Çeyizlik Gecelik Setleri Fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.