Çeyizde Neler Olmalı

Eksiksiz Bir Çeyiz Hazırlayın

Evlilik hazırlıkları aslında, çiftler ve aileler arasında anlaşmaya varıldıktan çok önce, çeyiz hazırlıklarıyla başlıyor.

Eksiksiz oluşturulmuş bir çeyiz, evlilik hazırlıklarını büyük ölçüde kolaylaştırır. Günümüzün değişen koşulları, çeyiz konusundaki uygulamaların da büyük ölçüde değişmesine neden oldu. Eskiden gelinin ailesi tarafından, yemek takımı, ev tekstil ürünü gibi eşyalardan oluşan liste, gelinin çocuk olduğu yaşlardan itibaren hazırlanmaya başlanırdı. Bugün, kadın ve erkeğin eşit ekonomik güce sahip olması sebebiyle iki taraf, satın alma kararlarını ortak vermekte ve ailelerin maddi müdahalesi daha az olabilmekte.

Peki, geleneksel bir Çeyizde Neler Olmalı?

Mobilya

Yöreden yöreye değişmekle birlikte, yatak odasında kullanılanlar hariç, mobilyaların temini genellikle erkek tarafına aittir. Çeyiz için kız tarafının temin etmesi gereken mobilyalar yatak odasına ait olanlardır.

Ev Tekstil Ürünleri

Ev tekstil ürünlerinin kapsamına kanepe- koltuk örtüleri, perdeler, havlu, bornoz takımları, nevresim takımı, battaniye, yorgan gibi ürünler girmektedir. Bunların tamamının kız tarafının sorumluluğunda olduğu söylenebilir.

Küçük Ev Aletleri

Kahve- çay makinesi, blender, tost makinesi, ütü, elektrikli süpürge, su ısıtıcı, ekmek kızartma makinesi ve kişisel bakım aletleri gibi elektrikli ürünler, küçük ev aletleri kapsamına girmektedir. Bunlar, çeyiz listesinin ilk sıralarında konumlanan eşyalardan.

Beyaz Eşya

Beyaz eşya temini birçok bölgede uygulanan geleneklerde erkek tarafına ait bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte, günümüzde kadınların çalışma hayatında daha aktif olması, beyaz eşya gibi görece daha pahalı ürünlerin evlenecek çift tarafından birlikte alınmasını gündeme getiriyor. Çiftler biriktirdikleri para ile bu eşyaları birlikte alma yoluna gitmektedir.

Mutfak Gereçleri

Genel olarak, buzdolabı gibi büyük elektrikli cihazlar dışında, mutfağı ilgilendiren her makine ve aletin kız tarafının sorumluluğunda olduğu söylenebilir. Mutfakta kullanılan küçük ev aletleriyle birlikte, yemek masası, mutfak perdesi, masa örtüsü, tabak- çatal- kaşık- bıçak takımları, tencere ve tava setleri, çeyize dâhil edilmesi gerekenlerden.

Tekstil Ürünleri

Bazı tekstil ürünleri de çeyizde yer alması gelenek haline gelmiş eşyalardan. Bu kapsamda, gelin ve damat için iç çamaşırları, gecelik- sabahlık- pijama takımları da kız tarafınca temin edilir.

Çeyize dâhil edilecek gecelik, sabahlık gibi ürünler, daha şık ve elegan tasarımlara sahip olmasıyla diğerlerinden ayrılmakta.

Dekoratif Objeler

Çeyizde Neler Olmalı sorusu, temel ev eşyaları ile birlikte, dekoratif nitelikli eşyaları da ilgilendiriyor. Bu kapsamda, yatak odasından salona kadar tüm odalarda yer alacak aksesuarlar, çeyizde bulunabilir.