Lohusalıkla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Lohusalıkla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Lohusalık Döneminin Özellikleri

Son derece hassas bir dönem olan lohusalığı en az sorunla geçirmek için konu hakkında hem annenin hem de çevresindeki yakınlarının bilinçli olması gerekiyor. Bunun yanı sıra anne için pratik ve sağlıklı çözümler sunan döneme özel Lohusa Gecelik Sabahlık gibi kıyafetlerin kullanımı da dönemi kolay geçirmeye yardımcı olacaktır.

Bilinçli bir lohusalık geçirmek için, dönemin özellikleri bilinmeli. Lohusalık, doğumdan sonraki 6-8 haftayı kapsayan süreçtir. Doğum sırasında genişleyen rahim bu dönemin ilk haftasından itibaren küçülerek eski haline döner.

Vücut yeniden yapılanma sürecinde olduğundan lohusalıkta bağışıklık sistemi zayıflar. Her zamankinden fazla ve sık terleme, sık sık susuzluk hissetme, iştah artışı ve idrar miktarında artış, bu dönem için normal fiziksel etkilerdir.

Yalnızca fiziksel etkiler değil, psikolojik etkiler de gündeme geliyor. Hormonal değişimler sebebiyle annenin çok daha hassas bir duygu durumunda bulunması, en çok gözlenen psikolojik etkilerden. Hormonal değişimlerin yanı sıra, hayat tarzında bebekle birlikte başlayan değişim, sorumluluk artışı, her şeyin en iyisini yapma arzusu gibi faktörler de döneme özgü kaygıların nedenleri arasında gösterilebilir.

Lohusalık Döneminde Beslenme

Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme son derece önemli. Annenin bağışıklık sisteminin zayıflaması ve emzirme sürecinin başlaması, besin değeri açısından zengin gıdaların beslenme rutinine dâhil edilmesini zorunlu kılıyor.

Lohusalıkta aşırı tuzlu, yağlı, baharatlı, katkı maddesi içeren yiyeceklerden uzak durulmalı. Bunlar hem süt kalitesini düşürecek hem de annenin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Çay ve kahve tüketiminin sınırlandırılmasında yarar var. Yine hem süt kalitesi hem de anne sağlığı için, günlük yeterli miktarda su içilmeli.

Lohusalık Döneminde Vücut Bakımı

Dönemin öncelikli bir diğer konusu kişisel bakım ve hijyen

Lohusalık dönemi, enfeksiyon riskine hayli açık olunan bir zaman dilimi. Bunda, bağışıklık sisteminin zayıflaması büyük rol oynuyor. Enfeksiyon tehlikesine karşı başta genital bölge olmak üzere, bütün vücudun temizliğine azami ölçüde dikkat edilmeli. Lohusalık kanaması sebebiyle kullanılan pedler mümkün olduğunca sık değiştirilmeli.

Enfeksiyon riskini düşürmek için bu dönemde oturarak ya da küvete su doldurarak banyo yapılmamalı. İdeal olanı, ayakta duş almaktır.

Vücudun her zamankinden fazla ve sık terlemesi, kıyafetlerde doğru kumaş seçimini gündeme getiriyor. Lohusa Pijama Takımlarından iç çamaşırlarına, özellikle ciltle temas eden giysilerde hava geçirgenliği olan kumaşlar tercih edilmeli.