Viskon Kumaş Kaç Derecede Yıkanır?

Viskon Bakımı Nasıl Yapılır?

Suni ipek ya da rayon olarak da bilinen viskon, giysilerde çok tercih edilen materyallerden. Viskon, pamuğa benzer özellikler gösterdiği için son derece kullanışlıdır. Bu kullanışlı materyalden üretilen kıyafetleri uzun süre ilk günkü haliyle kullanabilmek için bakım konusunda hassas olmak gerek.

Peki, Viskon Kaç Derecede Yıkanır, yıkamada, kurutmada ve ütülemede nelere dikkat edilmeli?

Öncelikli Rehberiniz Yıkama Talimatı Olsun

Viskon içeren kumaştan yapılmış kıyafetlerinizin bakımı ile ilgili başvuracağınız ilk rehber, etiket üzerinde yer alan yıkama talimatları olmalı. Etiketteki talimatlar, kıyafete özel bakım bilgisi içerir.

Çamaşır Makinesinde Yıkarken

Viskon kıyafetler için ideali, kuru temizlemedir, fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda elde ya da makinede yıkamada yapılabilir. Elbette, elde veya makinede yıkama sırasında kıyafetin zarar görmemesi için bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor.

Viskon kıyafeti çamaşır makinesinde yıkayacaksanız, çok yüksek su sıcaklığına sahip programlar yerine, düşük sıcaklıktaki suyla yıkama yapan programları tercih edin. 30 santigrat derece civarı, uygun bir yıkama sıcalıklığıdır. Seçtiğiniz programda su sıcaklığının yanı sıra, sıkma devri de düşük olmalı.

Kumaş dokusunun zarar görme ihtimalini ortadan kaldırmak için viskon kıyafetleri mümkünse, diğer viskon parçalarla bir arada yıkayın. Sert yapılı kumaşlar, çamaşır makinesinin hareketleri sebebiyle viskon kumaşı tahrip edebilir.

Makinede sadece aynı kumaş türünden giysileri yıkamak mümkün değilse, bir file yıkama torbası kullanabilirsiniz. Viskon kıyafeti/ kıyafetleri bu file içine yerleştirerek makineye atabilirsiniz.

Elde Yıkama

Viskon giysileri elde yıkamak, giysinin ömrünü uzatacaktır.

Elde yıkama için de sıcak değil, ılık su tercih etmeniz gerek. Söz konusu elde yıkama olunca en önemli konu, sert çitileme ve sıkma hareketlerinden kaçınmak. Islak durumdayken kumaşın son derece hassas olduğunu aklınızda bulundurun. Bu durumdayken fazla suyu atmak için sertçe bükme, sıkma gibi hareketlerden kaçının.

Kuruturken

Viskon giysileri santrifüjlü kurutmaya maruz bırakmamakta fayda var. Kurutma için makine yerine, açık alanı tercih edebilirsiniz. Güneş ışığının doğrudan gelmediği havadar bir alanda kendi kendine kurumaya bırakmak, ideal yöntem olacaktır.

Kıyafeti kurutmaya, buruşuk haldeyken bırakmamaya dikkat edin. Elinizle kırışıklıkları mümkün olduğunca açıp, kıyafeti orijinal formuna döndürmeye çalışın.

Viskon Kıyafetler Nasıl Ütülenir?

Viskon Kaç Derecede Yıkanır sorusu, ütülemenin nasıl yapılması gerektiğini de gündeme getiriyor.

Ütüleme için orta dereceli ısıyı tercih edebilirsiniz. İpek kumaşa özel ısı derecesi varsa, bunu kullanın. Kıyafeti tersinden ütülemek, parlama gibi sorunları önler. Kumaşı ön taraftan ütüleyecekseniz, parlamayı engellemek için baskı bezi kullanabilirsiniz.