Progresif Gevşeme Tekniğiyle Huzurlu Uyku - Artış Collection

Progresif Gevşeme Tekniğiyle Huzurlu Uyku

Progresif Gevşeme Tekniği Nedir?

Uykusuzluk sorununa mı sahipsiniz?

Geceleri uykuya dalmakta zorlanmak, çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Çözüm için, sorunun sebebini araştırmalı ve bulmalısınız. Günümüzde uykusuzluğun en sık karşılaşılan sebebi, aşırı stres.

Stres seviyesinin yüksek olduğu modern çağ, uykusuzluğu yaygın görülen bir problem haline getirdi. Alacağınız basit tedbirlerle, stresin etkilerini azaltmak ve geceyi daha huzurlu kılmak mümkün. Uyku öncesi elektronik cihazlardan uzak durmak, konforlu giyim deneyimi sunan Bayan Gecelik Çeşitleri ya da pijama takımlarını tercih etmek, kahve gibi uyarıcı nitelikteki içeceklerin alımını uykudan çok önce bitirmek ve yatağa girince gevşeme teknikleri uygulamak bu basit önlemlerin bazıları.

Gevşeme teknikleri, bedeni ve zihni uykuya hazır hale getirmede oldukça işe yarar. Geliştirilmiş pek çok farklı teknik mevcut. Bunlar arasında hemen hemen herkes için kullanılabilir, kolay ve başarılı olanlardan biri, “progresif gevşeme tekniği”dir.

Amerikalı bir doktor ve fizyolog olan Edmund Jacobson tarafından geliştirilen teknik basitçe, kas gruplarını kasmak ve gevşetmek suretiyle uygulanır. Bu teknik sayesinde kasların kasılma ve gevşeme durumuna karşı bilinç, farkındalık kazanır. Böylece, stres anında vücudunuzda hangi kasların kasıldığını hemen fark ederek gerilen kasları gevşetir ve stresin beden üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz. Bu aynı zamanda, stres seviyesinin azaltılması anlamına geliyor.

Progresif Gevşeme Tekniği Hangi Durumlara Çözüm Getirebilir?

Stresin vücut üzerinde meydana getirdiği birçok olumsuz etki, bu teknikle hafifletilebilir. Stres kaynaklı baş ağrıları, sırt ve omuz ağrıları, bu teknikle hafifletebileceğiniz, hatta oluşmasını önleyeceğiniz sorunlardan bazıları.

Uykudan hemen önce uygulanacak progresif gevşeme tekniği ayrıca, uykusuzluk problemiyle mücadelede de size yardım edecektir.

Teknik Nasıl Uygulanır?

Her şeyden önce, rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortama geçin. Üstünüzde sıkan dar kıyafet ve aksesuarlar olmamasına dikkat edin.

Sırt üstü uzanın ve birkaç dakika olağan nefes alış verişinize odaklanın. Ardından ayaklarınızdan başlayarak yukarı doğru, belirli kas gruplarını kasıp gevşetin. Her kasma ortalama 5 ila 7 saniye sürmeli ve yeni kas grubuna geçmeden önce yavaşça derin bir soluk alıp vermelisiniz. Bu noktada, kaslarınızı – özellikle boyun kaslarını- fazla zorlamamaya dikkat edin.

Uygulama yapılacak kas grupları sırasıyla şöyledir; (teker teker olmak kaydıyla) ayaklar, baldırlar, uyluklar, kalça, karın, göğüs, sırt, eller, boyun, omuzlar ve yüz kasları.

Huzurlu Uyku İçin Şık Seçenekler

Uyku kalitesini önemseyin. Kaliteli uyku, kaliteli gün ve hayat demek.

Uykunuzu konforlu kılacak şık Bayan Gecelik Çeşitlerine online mağazamızdan ulaşabilirsiniz.